Links to Complete List of Russian and Soviet Films By Year:
Click on individual years to see what was produced.
On the right are the names of some of the notables from each year's crop
On the right are the names of some of the notables from each year's crop
1918
Engineer Prite's Project
45 Films
Engineer Prite's Project (Lev Kuleshov)
Kino-Nedlya (Cinema Week) (Dziga Vertov)
Overcrowding (Alexander Panteleev)
1919
Father Sergius
23 Films
Father Sergius (Yakov Protazanov and Aleksandr Volkov)
The Iron Heel (Vladimir Gardin)
1920
On the Red Front
12 Films
On the Red Front (Lev Kuleshov)
1921
Sickle and Hammer
4 Films
Sickle and Hammer (Vladimir Gardin)
1922
Kino-pravda No. 1
22 Films
Kino-pravda Nos. 1-13 (Dziga Vertov)
The Suram Fortress (Ivan Perestiani)
1923
Little Red Devils
17 Films
Little Red Devils (Ivan Perestiani)
Kino-pravda Nos. 14-17 (Dziga Vertov)
Locksmith and Chancellor (Vladimir Gardin)
Arsena Kachagi (Vladimir Barsky)
In the Pillory (A. Bek-Nazarovi)
1924
The Extraordinary Adventures of Mr. West in the Land of the Bolsheviks
31 Films
The Extraordinary Adventures of Mr. West in the Land of the Bolsheviks (Lev Kuleshov)
Kinoglaz (Kino-Eye) (Dziga Vertov)
The Cigarette Girl of Mosselprom (Yuri Zhelyabuzhsky)
Aelita: Queen of Mars (Yakov Protazanov)
Three Lives (Ivan Perestiani)
Kino-pravda Nos. 17-20 (Dziga Vertov)
1925
Battleship Potemkin
39 Films
Battleship Potemkin (Sergei M. Eisenstein)
Strike (Sergei M. Eisenstein)
Chess Fever (Vsevelod Pudovkin)
The Death Ray (Lev Kuleshov)
Jewish Luck (Aleksandr Granovsky)
The Tailor from Torzhok (Yakov Protazanov)
Kino-pravda Nos. 21-23 (Dziga Vertov)
The Hero of Our Time (Ivan Perestiani)
1926
Mother
44 Films
Mother (Vsevelod Pudovkin)
By the Law (Lev Kuleshov)
The Overcoat (Grigori Kozintsev and Leonid Trauberg)
Katka the Apple Seller (Fridrikh Ermler)
Miss Mend (Fyodor Otsep)
One Sixth of the World (Dziga Vertov)
The Bear's Wedding (Konstantin Eggert and Vladimir Gardin)
The Case of the Three Million (Yakov Protazanov)
Stride, Soviet! (Dziga Vertov)
The Wings of a Serf (Yuri Tarich)
Benya Krik (Vladimir Vilner)
Love's Berries (Aleksandr Dovzhenko)
Abrek Zaur (Boris Mikhin)
Natela (Amo Bek-Nazaryan)
Mother (Vsevelod Pudovkin)
By the Law (Lev Kuleshov)
The Overcoat (Grigori Kozintsev and Leonid Trauberg)
Katka the Apple Seller (Fridrikh Ermler)
Miss Mend (Fyodor Otsep)
One Sixth of the World (Dziga Vertov)
The Bear's Wedding (Konstantin Eggert and Vladimir Gardin)
The Case of the Three Million (Yakov Protazanov)
Stride, Soviet! (Dziga Vertov)
The Wings of a Serf (Yuri Tarich)
Benya Krik (Vladimir Vilner)
Love's Berries (Aleksandr Dovzhenko)
Abrek Zaur (Boris Mikhin)
Natela (Amo Bek-Nazaryan)
1927
Bed and Sofa
71 Films
Bed and Sofa (Abram Room)
The Forty-First (Yakov Protazanov)
The Girl with the Hatbox (Boris Barnet)
The End of St. Petersburg (Vsevelod Pudovkin and Mikhail Doller)
The Fall of the Romanov Dynasty (Esfir Shub)
A Kiss from Mary Pickford (Sergei Komarov)
Man from the Restaurant (Yakov Protazanov)
Giuli (Lev Push and Nikoloz Shengelaya)
1928
October
74 Films
October (Sergei M. Eisenstein)
Women of Ryazan (Olga Preobrazhenskaya and Ivan Pravov)
The House on Trubnaya (Boris Barnet)
Storm Over Asia (Vsevelod Pudovkin)
Zvenigora (Aleksandr Dovzhenko)
Land in Captivity (Fyodor Otsep)
Eliso (Nikoloz Shengelaya)
Don Diego and Pelagia (Yakov Protazanov)
1929
Arsenal
55 Films
Arsenal (Aleksandr Dovzhenko)
Old and New (Sergei M. Eisenstein and Grigori Aleksandrov)
Man with a Movie Camera (Dziga Vertov)
New Babylon (Grigori Kozintsev and Leonid Trauberg)
A Fragment of Empire (Fridrikh Ermler)
The Living Corpse (Fyodor Otsep)
Turksib (Victor A. Turin)
My Grandmother (Kote Migaberidze)
Saba (Mikhail Chiaureli)
1930
Earth
70 Films
Earth (Aleksandr Dovzhenko)
Salt for Svanetia (Mikhail Kalatozov)
China Express (Ilya Trauberg)
Amerikanka (Leo Esakya)
1931
Nail in the Boot
52 Films
Nail in the Boot (Mikhail Kalatozov)
Enthusiasm (Dziga Vertov)
Path to Life (Nikolai Ekk)
And Quiet Flows the Don (Olga Preobrazhenskaya and Ivan Pravov)
Golden Mountains (Sergei Yutkevich)
1932
Ivan
45 Films
Ivan (Aleksandr Dovzhenko)
Komsomolsk (Joris Ivens)
1933
Outskirts
27 Films
Outskirts (Boris Barnet)
Deserter (Vsevelod Pudovkin)
The Great Consoler (Lev Kuleshov)
1934
The Jolly Fellows
41 Films
The Jolly Fellows (Grigori Aleksandrov)
Three Faces of Lenin (Dziga Vertov)
Pyshka (Mikhail Romm)
Lieutenant Kije (Aleksandr Faintsimmer)
1935
Happiness
43 Films
Happiness (Aleksandr Medvedkin)
Chapayev (Georgi and Sergei Vasilyev)
Aerograd (Aleksandr Dovzhenko)
The Youth of Maxim (Grigori Kozintsev and Leonid Trauberg)